You are currently viewing Jak wieszać obrazy na ścianach?

Jak wieszać obrazy na ścianach?

Obrazy podkreślą styl każdego wnętrza. Odpowiednio dobrane potrafią sprawić, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne, dodać mu elegancji, a nawet dynamiki.

Jak wieszać obrazy na ścianach, aby wyglądały harmonijnie i były solidnie zamocowane? Jaką ramę do obrazu wybrać? Oto kilka zasad i przydatnych wskazówek!

Gotowe ramy do obrazów – dlaczego warto?

Aby obraz powiesić, należy dobrać do niego właściwą ramę. Na jaką się zdecydować? Najprostszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie wybór gotowej ramy obrazowej ze sklepu. Dzięki szerokiej ofercie dostępnych na rynku gotowych ram do obrazów, można znaleźć te idealnie komponujące się zarówno z obrazami klasycznymi, jak i nowoczesnymi grafikami. Niezależnie od rodzaju dzieła, wśród gotowych ram do obrazów na pewno znajdzie się tę, która idealnie będzie się z nim komponować.

Ramy drewniane

Eleganckie i ponadczasowe, pasują do wnętrz w stylu tradycyjnym, rustykalnym oraz vintage. Dzięki naturalnej strukturze drewna dodają ciepła i przytulności. Właściwie zaimpregnowane będą spełniać swoje zadanie przez długie lata.

Ramy aluminiowe

Minimalistyczne i nowoczesne – doskonałe do plakatów, grafik i abstrakcyjnych obrazów. Są lekkie, trwałe i nie wymagają specjalnej konserwacji, a przy tym stanowią dobrą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi dla oprawionych materiałów.

Ramy zatrzaskowe OWZ

Praktyczne rozwiązanie dla tych, którzy często zmieniają aranżację swoich wnętrz. Mechanizm OWZ (otwórz – włóż – zamknij) umożliwia szybką wymianę obrazu bez konieczności demontażu ramy. Idealne do biur, galerii sztuki czy kawiarni.

Ramy z passe-partout

Passe-partout to kartonowa obwódka, która podkreśla dzieło, dodając mu głębi i optycznie powiększając kompozycję. Ramy z tym dodatkiem są szczególnie polecane do rysunków, akwareli i fotografii.

Jak dobrać właściwe miejsce na obraz?

Znalezienie odpowiedniej ramy do obrazu to połowa sukcesu. Ważne jest również miejsce, w którym ma on zawisnąć.

Zasada poziomej linii wzroku

Obraz powinien znajdować się na wysokości oczu osoby stojącej – zazwyczaj jest to średnio półtora metra od podłogi do środka obrazu.

Proporcje względem mebli

Nad kanapą obraz należy zawiesić 15-25 cm nad oparciem, a jego szerokość powinna stanowić ok. ⅔ szerokości mebla. Zaś w przypadku komód warto pozostawić trochę przestrzeni między obrazem a powierzchnią blatu, żeby uniknąć wrażenia przytłoczenia.

Obrazy w małych i dużych pomieszczeniach

W małych wnętrzach lepiej sprawdzają się pojedyncze obrazy lub niewielkie galerie. Za to na dużych przestrzeniach można pozwolić sobie na większe formaty i efektowne układy kompozycyjne.

Sposoby wieszania obrazów

Jest wiele sposobów na to, jak wieszać obrazy na ścianach. Czynnikiem, który szczególnie należy brać pod uwagę, wybierając konkretną metodę, jest ciężar ramy obrazowej.

Tradycyjne haki i gwoździe

Najprostszy sposób, idealny do lekkich ram. Warto użyć haczyków z podwójnymi gwoździami, które gwarantują większą stabilność.

Kołki rozporowe i wkręty

Do ciężkich obrazów warto zastosować solidniejsze mocowania – kołki o średnicy 6-8 mm zapewnią odpowiednie podparcie.

Systemy szynowe

Nowoczesne rozwiązanie umożliwiające łatwą wymianę obrazów bez konieczności wiercenia kolejnych otworów. Szczególnie polecane do galerii sztuki lub przestrzeni komercyjnych.

Taśmy montażowe i samoprzylepne haczyki

Alternatywa dla wiercenia – świetne do lekkich ramek. Za każdym razem należy sprawdzać nośność taśmy, aby uniknąć upadku obrazu.

Kompozycja obrazów na ścianie

W prosty sposób dostosuje się ekspozycje do swojej koncepcji, jeśli rozmiar, układ oraz estetyka obrazów będą przemyślane.

Pojedynczy obraz czy galeria?

Pojedynczy obraz będzie stanowił centralny punkt wnętrza, a galeria ścienna pozwoli na stworzenie efektownej kompozycji – można wykorzystać różne ramy i formaty.

Układ symetryczny i asymetryczny

Nowoczesna, asymetryczna kompozycja wprowadza wrażenie swobody i ruchu, ale jeśli celem jest uporządkowanie i harmonia przestrzeni, obrazy należy wieszać w układzie symetrycznym.

Łączenie różnych wzorów i rozmiarów

Można łączyć obrazy w różnych rozmiarach, ale warto trzymać się jednej gamy kolorystycznej ram. Zawsze dobrym rozwiązaniem będzie wyznaczenie osi poziomej i dostosowanie do niej dolnych
lub górnych krawędzi obrazów.

Najczęstsze błędy przy wieszaniu obrazów

Istnieje kilka błędów mogących zniweczyć cały trud włożony w aranżowanie ekspozycji. Najprostszym do uniknięcia jest zły dobór mocowania. Do ciężkich ram obrazowych należy używać odpowiednio wytrzymałych uchwytów, aby mieć pewność, że pozostaną na swoim miejscu. Aby nie zaburzać odbioru dzieł, trzeba upewnić się, że wszystkie znajdują się na linii wzroku, zaś ramy, w które są oprawione, nie przytłaczają ich. Układ galerii nie może być chaotyczny, w przeciwnym razie estetyka wnętrza zostanie zaburzona.

O czym pamiętać, wieszając obrazy?

Jak wieszać obrazy na ścianach? Istotne jest dopasowanie wysokości, zachowanie właściwych proporcji oraz odpowiednie mocowanie. Dzięki przemyślanemu rozmieszczeniu dzieł stworzy się spójną kompozycję, która podkreśli charakter wnętrza. Przede wszystkim jednak trzeba uwzględnić dobór ramy do obrazu. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z bogatej oferty gotowych ram do obrazów na rynku.